Чому Україна не підтримає будь-які альтернативи вступу в НАТО

5 грудня виповнюється 30 років з моменту підписання Будапештського меморандуму, який став гірким досвідом для України.

Тому Україна не погодиться на будь-які альтернативи, крім членства в НАТО.

Про це повідомляє Первая Лента з посиланням на заяву Міністерства закордонних справ України.

Що передбачав Будапешський меморандум

Згідно Будапештського меморандуму Україні надавались гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та стати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.

Проте Росія, бувши одним із гарантів безпеки України, знехтувала не тільки документом, який підписала, а й і загалом міжнародним правом.

«Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали», — йдеться у заяві.

МЗС наголошує, що Будапештський меморандум тепер не більше ніж памʼятник недалекоглядної політики в питанні ухвалення стратегічних безпекових рішень. Міністерство переконане, що він має стати прикладом країнам НАТО про те, що розбудова архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, зазнає провалу.

Відомство наголошує, що історична помилка має бути виправленою, а Україні слід отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.

Україна звертається до США та Британії, як до підписантів Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, та закликає підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна переконана, що такою гарантією стане повноправне членство в НАТО.

Читайте також: Трамп готує «мирний план» для України: чого очікувати та хто впливає на рішення президента США

«Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», — заявило МЗС.

У міністерстві додали, що 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму саме та нагода, щоб зробити дієві кроки до приєднання України до Вашингтонського договору.

Раніше ПЛ писала про те, чому Зеленський радіє перемозі Трампа на виборах.

Exit mobile version