Подписка на журнал
Изображение_1

Трансформація – альтернативи немає


Україна повинна змінюватися. На сьогодні зміни є запорукою виживання нашої держави в умовах гібридної війни з Росією. Та й навіть у разі успіху в цьому протистоянні ми не перестанемо жити у конкурентному світі, де цінуються не лише гучні обіцянки, а й конкретні дії.

Изображение_1
Схоже, століття бездержавності породили у низки українців ілюзорне сприйняття чужих реалій життя. Мовляв, там все одразу було чудово, а ми цього ніколи досягти не зможемо. Це не зовсім так, навіть зовсім не так. Країни Європи та Америки проходили власні шляхи трансформації, їхня політична еліта була змушена рости над собою та власними можливостями. Тому й для українських батьків нації спроможність не лише гасати за позитивними відгуками про їхню роботу, а й добиватися системних перетворень є обов’язковою запорукою руху вперед.
Російська агресія, хоч як парадоксально це звучить, підштовхнула Україну до трансформації. Брутальне втручання держави, що тривалий час мімікрувала під доброзичливого сусіда, у наші внутрішні справи позбавило Україну можливості імітувати бурхливу діяльність з перетворень в економічному, політичному й соціальному житті. Тепер все відбуватиметься за гамбурзьким рахунком: або реальні перетворення та зміни, або повернення до «русского мира» у вигляді трофея кремлівських переможців. Іншого вибору немає сьогодні, й він не з’явиться згодом.
В українському суспільстві нині існує не так запит на ефективні і якісні перетворення, як прагнення отримати реформи «тут і зараз». На жаль, далеко не всі розуміють, що час для мінімально болісних перетворень втрачено ще у 90-х роках ХХ століття, проте відмовлятися від лікування не можна, як не може відмовитися від лікування людина із хронічною хворобою. Для мільйонів українців сьогодні мав би існувати культ трансформації життя країни, але спричинений гібридною агресією Росії стрес не дозволяє сформувати масштабний суспільний запит на перетворення.
Зверніть увагу на спротив медичній реформі, яка дуже повільно реалізується в умовах демонізації Уляни Супрун. На пенсійну реформу, яка багатьом говорить лишень про підвищення пенсійного віку, до речі, традиційного для багатьох європейських країн. Погортайте Житловий кодекс, який стосується практично кожного громадянина країни, проте зазнав мінімальних коректив після проголошення незалежності України. Знайдіть у собі сили витратити час на зміни, які необхідні саме вам.
Попри засилля скепсису та спалахи зневіри позитивні зміни у житті України, поза всяким сумнівом, є. Доводити їх можна від зворотного: без масштабних перетворень у різних сферах життя Україна вже давно мала б обирати між швидкістю дезінтеграції та поверненням до сфери безпосереднього контролю Росії. Проте цього не сталося, оскільки трансформація триває. Можливо, вона йде не такими темпами, як хотіли би багато з нас, утім, стала важливим елементом нашого суспільно-політичного життя. І щонайменше чотири наріжні камені перетворень в Україні можна та варто відзначити.
Захист держави. Якщо у період до 2014 року українські Збройні Сили переживали здебільшого скорочення та занепад, то з початком російської агресії вони відіграють дедалі важливішу роль. ЗСУ завдяки потужній підтримці громадян перетворилися на справді народну армію, підтверджуючи доцільність побудови потужної армії для країни, яка претендує на вплив на континенті. Відстоюючи незалежність країни, українські військові створюють передумови для просування людини у погонах, яка чітко усвідомлює національні інтереси, щаблями державної ієрархії. Вочевидь, сьогодні українські військові не лише повертають суспільству висловлену авансом довіру, а й перебувають на траєкторії зростання власної ролі у житті суспільства.
Рівність перед законом. Діяльність антикорупційних органів часто та небезпідставно критикують. Проте можна погодитися із шефом НАБУ Артемом Ситником, який стверджує, що в Україні не залишилося недоторканних. Якщо ми порівняємо нинішню ситуацію зі станом справ, скажімо, за президентства Віктора Ющенка або Віктора Януковича, ми побачимо, що «сильні світу цього» були змушені помітно змінити логіку власних дій. І нехай корупція все ще залишається вагомою проблемою для України (не в останню чергу через гіпертрофовану увагу медіа до неї), зміни у суспільстві стають усе очевиднішими та матимуть пролонгований характер.
Ефективна енергетика. НАК «Нафтогаз України» перетворився за останні роки із компанії, яка нагадувала «чорне провалля», на прибуткову державну енергетичну монополію. Однак реформування головного платника податків в Україні не можна розглядати без низки перетворень – пошуків ефективного інвестора для розвитку вітчизняної ГТС, боротьби проти реалізації Росією проекту NordStream-2, поступового поширення технологій енергоощадження. Окремою сторінкою стала перемога НАК «Нафтогаз України» над «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі у суперечці, яку не наважувався ініціювати уряд Миколи Азарова. В останні роки Україна з об’єктивних та суб’єктивних причин суттєво зменшила споживання енергоресурсів та має непогані шанси суттєво змінити алгоритм їх використання в умовах економічного зростання.

Изображение0001_2
Наближення влади. Процеси децентралізації влади спричинили не лише суттєве збільшення місцевих бюджетів, сукупний обсяг яких перевищив розміри Державного бюджету, а й логіку обігу коштів всередині країни. Значна частина фінансових ресурсів зосередиться на місцях, і тамтешня влада зможе продемонструвати власні можливості ефективно їх витрачати на розвиток місцевих громад. До того ж у кількох сотнях об’єднаних територіальних громад 2017 року пройшли вибори і місцеві мешканці обрали собі нову владу.
Головне у трансформації, яку переживає Україна, – це зміна внутрішнього стану мільйонів громадян нашої держави, поява «українського світу», незалежно від місця проживання та мови спілкування. Ми піклуємося про власну державу, докладаємо зусиль для збереження, найкращі з нас безпосередньо захищають Україну від навали агресора. Перебуваючи всередині процесу становлення української політичної нації, ми, можливо, не усвідомлюємо усієї міри відповідальності за власні дії. Проте процес змін триває, він ще не досягнув навіть «екватора». Тому трансформація є безальтернативною й необхідною для України та її громадян.

Автор: Євген Магда

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *