Подписка на журнал
kniazev

Сергій Князєв: Хіба голова Національної поліції повинен бути багатослівний?


Текст: Наташа Влащенко. Фото: из архива Сергея Князева. 

Інтерв’ю з головою Нацполіції України генералом 3-го рангу Сергієм Миколайовичем Князєвим вийшло не надто інформативним. На всі питання щодо розслідування резонансних справ він давав короткі відповіді, посилаючись на таємницю слідства, а однією з головних причин буксування реформ у своєму відомстві назвав недосконалість законодавства. Втім, деколи ухиляння від відповідей буває красномовнішим за самі відповіді…

kniazev

– Пане Сергію, почнімо з найскандальнішої події цього тижня – фільму про вбивство Павла Шеремета, який жваво обговорювали в суспільстві, про який багато писали у ЗМІ. Так от, судячи з цього фільму, журналісти провели слідство якісніше, результативніше, а отже, професійніше, ніж поліція. Скажіть, журналісти дійсно знали більше, ніж поліція? Чи журналісти знали стільки ж, скільки поліція, тільки поліція це не оприлюднювала?

– У лютому на нашому брифінгу ми дали суспільству той обсяг інформації, який можливо було надати, щоб у першу чергу не зашкодити слідчій роботі, доказовій базі. На жаль, у масмедіа поширюється думка, що робота журналіста набагато більша, ніж робота поліції. Я стверджую, що це не так, але я не можу і не маю бажання давати мотивацію, чому це не так. Є один конкретний факт – убивство, на превеликий жаль, не розкрито.

– Гаразд, але є факти, які потрапили в публічну сферу, і я не можу не запитати вас про ці факти. Де зараз знаходиться працівник СБУ – колишній чи не колишній – Ігор Устименко?

– Мабуть, з ним закінчують слідчі дії або близько до цього.

– Чи знали ви про існування Ігоря Устименка до виходу цього фільму?

– Давайте поставимо крапку.

– Моральний аспект, який мене вразив у цій картині, це невеличке інтерв’ю Хатії Деканоїдзе, а вона на той час, на початок слідства, була головою поліції. І от рівень її відповідей – таке враження, що вона нічого не знала: «Может быть, да, может быть, нет, я не помню, ну, наверное. Допросили, а может, и не допросили, я не знаю». Як на мене, такий рівень компетенції голови поліції просто неприпустимо низький. А яка ваша думка і як такі люди взагалі потрапляють у ці крісла?

– Це питання більше з моральної площини, я ніколи не обговорюю колег нинішніх або колишніх.

– Добре, тоді поговорімо про 9 травня. Всі знають, що сталося в ряді міст: були сутички обох сторін, були організовані люди з обох сторін, між тими, хто охороняв ці колони, і тими, хто прийшов з ними конфліктувати. Скажіть, будь ласка, чи є у вас можливість допитувати усіх учасників конфлікту?

– Ми не розподіляємо на сторони. Ми розподіляємо на громадян, які вчинили правопорушення, були свідками, були потерпілими.

– Отже, ви працюєте і з тією, і з тією стороною.

– Ми працюємо над кримінальним провадженням, в якому зафіксовані факти хуліганських дій, факти нанесення тілесних ушкоджень…

– Тоді, можливо, у вас є хоча б попередня відповідь. Хто є замовником цих, сказати б, івентів? Хто оплачує ці акції?

– Саме цим ми і займаємося, встановлюючи факти у цьому кримінальному провадженні. Встановлюємо не тільки учасників, які вчиняли якісь неправомірні дії, а й ті дії, яких не було видно простим громадянам. Це є об’єктом нашого дослідження, але це не є об’єктом мого публічного обговорення.

– Тоді давайте обговоримо питання реформ. З вашої точки зору, що відбувається з реформами у країні? Про реформу патрульно-постової служби всі знають. А які ще реформи, на вашу думку, запроваджено в поліції? І що у нас відбувається зі слідством, з дізнанням, з розшуком, з колишнім УБОЗом? Які реформи втілено у життя за ці три роки?

– Деякі інституції, які ви назвали, не існують, але то не є проблемою. Мабуть, ми оцінюємо реформи в поліції. Перша така реформа, яку суспільству видно, це патрульно-поліцейська, вона відбулася в усіх великих містах нашої держави. Але ж це перший крок у реформі патрульної поліції. Зараз воно не так помітно, тому що помітно тільки те, що починається, а загалом це довга робота.

Що ж до реформи іншої частини поліції – є велика проблема з офіцерами поліції. І реформу ми декілька разів анонсували, але відкладали, тому що були об’єктивні чи суб’єктивні причини. Ми розпочали процес в минулому році, однак не можемо закінчити з технічних умов. Це населені пункти меншого масштабу, українські села і українські містечка, які не бачать патрульної поліції, тому запроваджуємо таку модель – групи швидкого реагування. Це така ж патрульна поліція, але вона обслуговує не тільки  великі міста, а й інше населення нашої країни. Це зовнішня сторона.

Реформа кримінальної поліції, реформа слідства – тут всім зрозуміло, що реформи цього блоку поліції повинні йти нога в ногу із законодавчою ініціативою. Законодавець поки що не встигає розглянути або прийняти рішення щодо зміни законодавчих актів, які допоможуть нам розпочати юридичне реформування кримінальної поліції.

– А як вирішується питання кадрів? Говорять, багато людей зараз пішло з патрульно-постової служби. Скільки саме їх пішло, чи можете ви навести цифри некомплекту особистого складу?

– Можу. Штатна чисельність, яка передбачена законом, трошки більша за 120 тисяч, сьогодні в строю близько 100 тисяч працівників. Тобто некомплект близько 20 тисяч.

– А скільки з патрульної поліції пішло людей?

– У новій патрульній поліції є плинність кадрів… В деяких підрозділах.

– Скільки у відсотках?

– 15–17% некомплект, буває навіть до 20%.

– Гроші, які ми витрачаємо на утримання української поліції, яка це сума? Скільки дає держава?

Дуже просто, я взяв з собою деякі цифри: трохи більше за 16 млрд – бюджет поліції на 2017 рік. При необхідних 43 млрд.

– Ми вже торкнулися кадрової політики, і все ж таки – нове призначення у Дніпрі. Багато писали, що людина, яку призначено, вже колись себе дискредитувала на посаді. Хто перевіряє цих кандидатів і з чого виходять? З професійних якостей чи з якихось інших міркувань, коли призначають на ту чи іншу посаду?

– Генерал Князєв підписав призначення керівника поліції Дніпропетровської області, виходячи із професіоналізму, якості, можливості миттєво прийняти рішення до відповідної ситуації, яка склалася на той час в місті Дніпрі. І повністю несе відповідальність, як керівник Національної поліції, за кадрову роботу.

– Отже, ви повністю взяли на себе цю відповідальність?

– Підписав наказ. Крапка.

– Свого часу в нас ліквідували ДАІ. Але якщо ви вважаєте і суспільство вважає, що ДАІ на вулицях міст не потрібне, давайте вводити режим автофіксації порушень. Тому що кількість аварій, які пов’язані із порушеннями на дорогах, катастрофічною зростає.

– Патрульна поліція – це і є нове ДАІ… у симбіозі.

– Тобто ви вважаєте, що вона може все контролювати?

– Вона це робить.

– Я щойно їздила у справах до Житомира і не бачила жодної патрульної машини на трасі.

– У вас були якісь перешкоди в русі?

– У мене не було перешкод.

– Це і є робота патрульної поліції.

– Зрозуміло, тоді йдемо далі. Про гучні справи, які ми неодноразово обговорювали з вашими колегами, і депутатами, і політиками у прямих ефірах. Наскільки я розумію, усі учасники конфлікту в Княжичах звільнені?

– Я скажу так: якщо особі, яка проходить по кримінальному провадженню, змінено умови ізоляції, це ще не значить, що з неї знято звинувачення.

– Але все-таки я хочу вас запитати як очільника поліції, чим займалися ваші співробітники у Княжичах? І чи правда, що дехто з них банально займався грабіжництвом?

– Неправда. Мені сумно вже неодноразово відповідати те ж саме. Неправда. Чомусь ви не вірите нам, і завтра мене знов про це спитають.

– Я вам скажу, чому я про це питаю. Тому що, коли на вашому місці у студії сидів генпрокурор, він говорив, що там були люди, які причетні до грабіжництва. Що це були ваші співробітники. І що будуть кримінальні справи. Тому я вас і питаю, як просувається ця справа.

– Мабуть, Юрій Віталійович знає більше, тому що його відомство займається цим розслідуванням.

– А ви?

– Ми не розслідуємо це провадження.

– Можливо, ми з вами поговоримо більш предметно про бурштинову мафію. Тому що поліція – це єдина структура, яка може навести там лад. У Рівненській області, у Житомирській, ще в ряді областей. І начебто поліція контролює цю ситуацію, але нелегальний видобуток бурштину триває. Тривають розмови, що поліція «в долі». Бо інакше потрібно зробити так, щоб поліція зі зброєю просто оточила всі ці копальні й сказала: «Даємо вам 24 години, щоб вийти звідси». Можливо так зробити?

– Неможливо.

– Чому?

– Ви ніколи не були на Поліссі?

– Я там народилася, у Житомирі.

– Ви думаєте, у нас така велика поліція, що зможе оточити? Це не вдалося навіть окупаційній армії рейху з колаборантами.

– Але ж йдеться про конкретні території, а не про всю країну.

– Питання в тому, що, на жаль або на щастя, Україна має досить потужні поклади бурштину, і вони на дуже великій території. Я думаю, Кабмін розробить таку модель, яка легалізує роботу і дасть можливість державі мати надприбутки від добування цієї корисної копалини.

– Міністр екології Семерак назвав мені абсолютно дику цифру. Він сказав, що 90% видобутку бурштину – в тіні, його кудись вивозять, але держава це не контролює. Це так?

– Можливо, пан міністр мав рацію. Я не можу оцінювати у відсотках. Я не економіст,  я поліцейський.

– Отже, поліція не в змозі контролювати ситуацію? Я правильно вас розумію?

– Це значно глибша проблема, і дуже прикро, коли багато хто нав’язує протистояння між правоохоронними органами і громадянами, які проживають на цій території. А хтось запропонував альтернативну роботу для громадян?

– Сергію Миколайовичу, ви як поліцейський знаєте, що нелегальний бізнес завжди кришується певними особами. Хто ці представники державних органів, які вступили в злочинну змову з бурштиновою мафією?

– У 2016 році всі бачили прес-конференцію керівника СБУ, генпрокурора, міністра внутрішніх справ щодо затримання групи осіб, в першу чергу посадових, з СБУ, прокуратури і поліції, які, на думку слідства, вчиняли антикорупційні дії, що пов’язані з незаконним видобутком бурштину.

– То вони вже отримали вирок суду? Чи відкупилися і вже на свободі?

– Наскільки мені відомо, основна більшість вже отримала рішення суду щодо своїх незаконних дій, тобто є вирок ім’ям України.

– Можливо, ви можете когось назвати?

– Достатньо серйозні для обласного рівня керівники. Керівники районних підрозділів поліції… Майже всім цим людям уже оголошено вирок суду.

– Суспільство цікавить справа депутата Пашинського. Як вона просувається?

– Зверніться з цим питанням до прокурора Київської області, наскільки я пам’ятаю, це провадження в їхньому відомстві.

– Був ряд замахів – на Антона Геращенка, на Іллю Ківу. Яка доля людей, заарештованих за справою Геращенка? 

– Цю справу також веде СБУ. Мені нема що коментувати.

– Ви небагатослівний.

– Хіба голова Національної поліції повинен бути багатослівний?

– Ряд резонансних убивств – вбивство Бузини, вбивство Калашникова. Як просуваються ці справи?

– Я б не коментував більше, ніж коментували переді мною. Я знаю точно, що по справі Бузини ідуть судові засідання.

– Ну і нарешті, всі пам’ятають інцидент під ВРУ з гранатою. Що зараз по цій справі?

– Ідуть судові засідання – от саме в ці дні.

– Я сьогодні подивилася вашу декларацію.  У вас досить багато нерухомості, але вся вона записана на вашу дружину – Вікторію Князєву. Чому? Вона займається бізнесом?

– Ви ж не побачили цього в моїй декларації.

– Дійсно, ви не вказували дружину. Останні три роки ви розлучені?

– Так. Пані Вікторія займається тим видом діяльності, який її цікавить.

– Отже, вся ця нерухомість не ваша?

– Моя нерухомість записана в е-декларації, я її не приховую, вона теж немаленька.

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *