Підписка на журнал
IMG_4160

Олег Горецький: Професійна діяльність адвоката має бути незалежною від держави


 

Побудова судової системи, незалежної від політичної кон’юнктури, – головна ознака правової держави. Її найважливіший ресурс – висококваліфіковані юристи. Про перспективи адвокатської практики в Україні, а також про рівень кваліфікації адвокатів, що беруть участь у найрезонансніших справах, говоримо сьогодні з Олегом Горецьким – засновником компанії «Горецький і Партнери».

IMG_4160

Адвокат високого рівня – яким критеріям він має відповідати?

Адвокат – це юрист, що має не тільки вищу юридичну освіту, а й покликаний виконувати місію надання правової допомоги суспільству. За своїм призначенням адвокат – це професіонал, принципи діяльності якого полягають у наданні юридичних послуг через дотримання верховенства права, утвердження рівності всіх перед законом і справедливості в правових відносинах, конфіденційність та уникнення конфлікту інтересів з клієнтом.

Чи існує сьогодні таке поняття, як політичний адвокат?

Попри те що багато адвокатів беруть участь у гучних політичних справах, не варто забувати про основні принципи здійснення адвокатської діяльності, зокрема про незалежність адвоката. Незалежність можлива тільки в рамках правових норм і, своєю чергою, має результатом забезпечення свободи професійної діяльності адвоката передовсім від держави. Тому такого поняття, як «політичний адвокат», не має існувати.

Як ви ставитеся до змін у законі про адвокатуру? Чи не утискає він права адвокатів?

Законопроект № 9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» містить ряд позитивних новел, як-от: розширено перелік видів адвокатської діяльності; адвокату надано доступ до реєстрів тощо. Водночас установлення відповідальності за зловживання правом на адвокатський запит, можливість слідчого (прокурора) ввести в справу адвоката за своєю ініціативою, дарма що в обвинуваченого (підозрюваного) є власний захисник, звуження прав адвокатського самоврядування та деякі інші положення нового законопроекту є очевидним посяганням на права адвокатури як незалежного і самоврядного інституту.

Захист бізнесу – одна з гарячих тем. Як уберегти себе від рейдерства? 

Дійсно, рейдерство в Україні є актуальною проблемою, з огляду на брак у чинному законодавстві як поняття «рейдерство», так і відповідальності за такі дії. Способами забезпечення власного бізнесу від рейдерства можуть бути: перевірка осіб, з якими укладаються господарські договори; уникнення продажу навіть незначних пакетів акцій (часток) невідомим особам та накопичення значних боргів перед невідомим кредиторами; здійснення постійного контролю над зберіганням документів та печатки; уважне ставлення до надання корпоративної інформації будь-яким третім особам тощо.

На якому етапі нині судова реформа? Яких змін слід очікувати після виборів?

Судова реформа в Україні складається з п’яти етапів: внесення змін до Конституції України; реформування судової системи; процесуального законодавства; системи виконання судових рішень та адвокатури. На сьогодні здійснюється перетворення судової системи, зокрема нещодавно було ліквідовано апеляційні господарські й адміністративні суди та утворено апеляційні господарські й адміністративні суди в апеляційних округах, ухвалено Закон «Про утворення вищого антикорупційного суду». На мою думку, очікувати на завершення судової реформи, а саме на ухвалення закону про адвокатуру і вищу юридичну освіту до президентських виборів, не варто, зважаючи на низку питань, які заплановано вирішити у Верховній Раді України найближчим часом: формування Центральної виборчої комісії, новий закон про вибори, зняття депутатської недоторканності тощо.

Текст: Єлизавета Чижик. Фото: з архіву Олега Горецького

 

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *