Підписка на журнал
Горецкий_миниатюра

Олег Горецький: Головний здобуток адвоката – це його досвід


Ставлення до адвокатів докорінно змінилося. Від них сьогодні залежить не лише вирішення проблемних питань українців, а й гарантія дотримання суспільством правових норм. Про перспективи адвокатської діяльності, тенденції адвокатури в Україні та про захист професії адвоката говоримо з Олегом Горецьким – директором юридичної фірми «Горецький і Партнери».

Горецкий

Адвокатура 10 років тому й сьогодні. Які глобальні зміни відбуваються в цій сфері? А про які тенденції нині вже й не згадують?

2009 року функціонування адвокатури регулювалось ще Законом України «Про адвокатуру» від 19.12.1992 року. Цим законом було недосконало врегульовано основні інституції адвокатури, як-от: права та обов’язки адвоката, види адвокатської діяльності, гарантії адвокатської діяльності, порядок набуття статусу адвоката, дисциплінарна відповідальність, тощо. Десять років тому, коли адвокатура була більш незалежною від держави, ніж тепер, поставали такі проблемні питання, які в сучасних умовах уже втратили актуальність, зокрема статус печатки адвоката, соціальне страхування адвоката тощо.

Наскільки професія адвоката має попит сьогодні? Чи можна обмежитися самозахистом і діяти без адвоката?

Належний правовий захист прав та інтересів осіб – це запорука виграшу у справі. Звичайна людина, яка не має юридичної освіти, не може знати всіх нюансів реалізації права на захист. Головний здобуток адвоката – це його досвід. Саме досвід у сукупності із постійним самовдосконаленням дає змогу передбачити можливі наслідки кожного кроку – як позитивні, так і негативні, і це допомагає обрати правильне рішення та стратегію захисту.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», яким внесено зміни не лише у судову систему, а й у систему адвокатури. Згідно з пунктом 16-1 Перехідних положень Конституції, з 1 січня 2019 року представництво в судах всіх інстанцій здійснюється тільки адвокатами, а отже, професія адвоката стала ще потрібнішою. Хоча іноді й участь адвоката в судовому процесі не гарантує високої якості захисту, бо рівень підготовки адвокатів різний.

Отже, на мою думку, неможливо обмежитись самозахистом і сподіватись на позитивний результат у справі, адже у звичайних громадян в нашій державі низький рівень юридичної освіченості, який межує з правовим нігілізмом та правовим інфантилізмом. Саме тому існує інститут адвокатури, покликаний надавати кваліфіковану професійну правничу допомогу.

Які основні проблеми, на ваш погляд, стоять перед вітчизняною адвокатурою і як їх можна розв’язати?

На мою думку, основною проблемою вітчизняної адвокатури є втручання держави в задекларований «незалежний та самостійний» інститут через дії або бездіяльність. Держава відсторонилася від забезпечення гарантій адвокатської діяльності й де-факто дає карт-бланш для тиску на захисників шляхом проведення слідчих (зокрема, й негласних) розшукових дій, ототожнення адвоката з клієнтом тощо.
Актуальними проблемами сучасної адвокатури є також єдність в адвокатському самоврядуванні, проблема реалізації так званої адвокатської монополії, відшкодування витрат на надання професійної допомоги під час розгляду судових справ, невідповідність законодавства нормам міжнародного права тощо.
Окремою проблемою є тиск на адвокатів через зловживання правом на звернення з дисциплінарними скаргами на дії адвокатів. Найчастіше опоненти клієнтів адвоката звертаються з такими скаргами, коли інших шляхів подолання конфліктів вже знайти не вдається.
Проте, із січня 2018 року введено плату за подання таких скарг, що є певним бар’єром від безпідставних звинувачень адвокатів.

Законопроект «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055 надаватиме більше прав і способів захисту гарантій адвокатської діяльності. Чи дійсно це так і як він буде реалізовуватися?

Варто відзначити, що Законопроект № 9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» містить ряд позитивних новел, зокрема розширено перелік видів адвокатської діяльності: адвокату надано доступ до реєстрів, адвокату як захиснику чи як представнику потерпілого або юридичної особи надано право допитувати свідка за його згодою тощо.
Водночас встановлення відповідальності за зловживання правом на адвокатський запит, можливість слідчого (прокурора) ввести в справу адвоката за своєю ініціативою, попри наявність в обвинуваченого (підозрюваного) власного захисника, звуження прав адвокатського самоврядування та деякі інші положення нового законопроекту є очевидним посяганням на права адвокатури як незалежного й самоврядного інституту. Такі негативні «нововведення можуть стати інструментом впливу та тиску на адвоката.
Утім, законопроект ще перебуває на стадії розгляду, тому говорити про його реалізацію зарано.

Ваша практика доволі широка: адміністративні спори, цивільні, господарські. А з якими проблемами українці звертаються найчастіше?

Як свідчить статистика, основними проблемами, з якими звертаються українці за отриманням професійної правничої допомоги, є те, що безпосередньо пов’язано з їхнім повсякденним життям: розірвання шлюбу, поділ майна подружжя, стягнення аліментів на утримання дітей, банківські спори, стягнення матеріальної шкоди, порушення прав споживачів, спори з приводу житлово-комунальних послуг, страхові спори, трудові спори тощо.
Водночас більшість клієнтів – це юридичні особи, що звертаються для вирішення спорів у сфері корпоративних відносин, стягнення заборгованості за господарськими договорами чи супроводження процедури банкрутства.
Нині збільшилась кількість корпоративних спорів, що зумовлено численними рейдерськими захопленнями як нерухомості, так і бізнесу загалом. Такі протиправні дії найчастіше вчиняються з участю державних реєстраторів, приватних нотаріусів, дії та рішення яких хоча й можна оскаржити, проте на це потрібен час, тому захист бізнесу – це важливий напрямок роботи адвокатів на сьогодні.
Зважаючи на високий рівень злочинності в Україні, не слід відкидати й відсоток кримінальних справ.

Текст: Єлизавета Чижик
Фото: з архіву Олега Горецького

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram

  • MIXADVERT  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *