Подписка на журнал
tema-kolya

Каждий вибіраєт для сєбя


Иллюстрация: Кристина Ерёмина. Текст: Мыкола Воськало. 

tema-kolya

Свобода не є метою життя людини. Свобода є неодмінною умовою повноцінності та осмисленості життя. Той, хто не бажає мати свободи вибору творчого шляху, просто свободи вибирати область застосування своїх сил, той, по-моєму, гідний непочесного звання «ідіот».

Борис Стругацький

Попросили щось написати про свободу вибору. Перефразовуючи незабвєнного Остапа Бендера спитаю: шо такоє, братья, свобода і шо такоє, товаріщі, вибор?

Власне, «свобода вибору» – це вже масло масляне. Іменно свобода дає тобі можливість вибирати з кількох альтернативних варіантів.

Вибирати важко взагалі. Бить ілі нє бить, піть ілі нє піть, купатись чи не купатись… Дуже удобно в дитинстві, коли за тебе в принципі всьо вибирають старші родствєнніки. Коли і чим тебе годувати, в які дитсадок та потім школу ходити, віддати тебе на музику, на бальні танці чи на восточні єдіноборства.

От я, наприклад, був согласний ходити на музику, але мєчтав іграть на гітарі. Але тато вибрав за мене і прийшлось п’ять років дудіти на кларнеті. А тепер представте собі, шо одну дівчинку з нашого класу батьки віддали на віолончель. Це ж не кларнет, який поміщається в акуратний чемоданчик, це лічна трагедія і псіхічєська травма на всю жизнь. Сама б вона в жизні такого інструмента не вибрала для себе, тєм болєє, шо, вообще-то, вона хотіла записатись в кружок малювання.

Дехто так привикає, коли за нього все вибирають, що продовжує так жити і після виходу в доросле життя. Мамуся перебирає і оцінює всіх потенційних партнерів, одобряє і передає в отвєтствєнні руки такого балбєса. А дальше вже всьо рішає супруга.

От коли в 1861 році в Росії відмінили крєпостноє право, мущини і женщини, які привикли, шо барін рішає за них всьо, вплоть до того, кому з ким женитись, не знали, шо робить на свободі. Їм її просто подарували і вони не знали, шо з нею робити. Це ж треба самому думать, як заробити на пропітаніє. А у баріна хоть пайка не дуже ситна, зато гарантірована. За перші п’ять місяців потому імпєрією пронеслося майже півтори тищі масових волнєній освобождьонних крєпостних. В Римі раби, случалось, даже самоубивались, получивши свободу.

Як казав Ланцелот у геніального Шварца: «Я почав заздрити рабам. Вони все знають наперед. У них тверді переконання, напевно, тому, що в них нема вибору».

Рабська психологія жива і сьогодні, мало того – вона стала ще більш актуальною для соврємєнного общєства. Після школи, де дітей ніхто не спрашує, що їм цікаво і що вони хотіли б вивчати, людина виходить уже із ограніченими правилами існування в соціумі. Зовнішнє давлєніє на лічность стає ще інтенсивнішим. Давить вже не тільки сім’я, а і всячеські соціальні інститути, і вообщє всі окружающіє. Питання, яке ви задаєте собі іноді: «А що скажуть люди?» – типове проявлєніє такої рабської психології. Канєшно, ми всі – продукт тієї культури, в якій народилися і виросли. Однак ми відрізняємося від животних в першу очєрєдь тим, що можемо самостоятєльно змінювати устройство нашої психіки і своє міровоззрєніє. Тому запорукою освобождєнія з пут глобального рабства є звільнення з пут рабства особистого.

Небагатьох утримує рабство, більшість за своє рабство тримаються. (Сенека)

Багато хто щитає, що рабство – це коли чєловєка закували в кандали і заставляють збирать бавовну на плантаціях, но це как раз ошибка.

Людина може бути просто рабом свої привичок, часом навіть досить приємних, від яких не хочеться відказуватись. Покурити вкусну сігарєту, випити хорошого алкоголя, з’їсти багату холєстєролом їжу. Ну або наоборот: сходити в спортзал, випити смузі, з’їсти вегетаріанський салатік. Ви думаєте, що вибрали це добровільно? Вперше, може, й так, а тепер попробуйте звільнитись з кайданів цих звичок. Та ви й самі не хочете, правда?

Впрочєм, я щось захопився. Піду фейсбук почитаю. Або нє. Завжди є вибір!

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *