Подписка на журнал
tema1

Інформаційна інтоксикація


Текст: Николай Воськало Иллюстрация: Кристина Ерёмина 

tema1

– Вы знаете, я произвел тридцать наблюдений у себя в клинике.
И что же вы думаете? Пациенты, не читающие газет, чувствуют себя превосходно.
Те же, которых я специально заставлял читать «Правду», теряли в весе. Мало этого.
Пониженные коленные рефлексы, скверный аппетит, угнетенное состояние духа.

Михаил Булгаков. Собачье сердце

З чим у вас асоціюється слово «інтоксикація»? Отруєння некачественним або великою кількістю качественного алкоголя, передоз наркотиків, отруєння грибами і всяке різне таке.

Але я хочу тут написати про інше. Останнім часом у моду ввійшла нова отрута – новості. І вони можуть бути не менш токсичними, ніж клєй «Момєнт», і викликати завісімость не хуже героїна.

Ми настіки перегружені інформацією, шо перестаєм реально сприймати світ. Наш мозок обращає вніманіє на скандальну і сенсаційну інформацію, краще всього, канєшно, у вигляді відеоролика. Хто би там читав букви, якшо можна подивитись ролік на ютубі?

Мозок це любить, воно таке вкусне і яскраве.

Шок! Відео взорвало інтернет! І всьо – мозок побіг дивитись.

Скіки ви новин прочитали за прошлий рік? Навєрняка кілька тищ. А хоть одна вам помогла принять якесь важне жизнєнне рішення? Навіть якщо б серед всього інформаційного мусору вам і трапилась така новость, то навряд чи ви могли б в той час її вирізнити і відзначити її важливість.

В луччому случаї новості розважають, але пользи ніякої не приносять.

Наоборот, врачі кажуть, шо читання новостєй може бути врєдно для здоров’я. Коли пропадає інтернет або відключають світло, ми начинаєм панікувать. Як же так! Я не знаю, як там казьол Тімур, тігр Амур і Ані Лорак з Олегом Ляшком. Так жить невозможно!

Тепер кілька умних научних слів. Паніка призводить до викиду глюкокортикоїдів. Це нарушає роботу імунної системи і веде до росту колічєства гормонів. Єслі по-простому – тєло постоянно находиться в стані стресу. А дальше – нарушеніє піщєварєнія, безсонниця, невроз і імунодефіцит.

Но ви уже привикли читати новості. І вам хочеться перевіряти їх все частіше – інтересно ж знать, шо там дальше. Це вже як наркотик.

У нас в Україні новостна інтоксикація стала особєнно замітна під час собитій на Майдані.

Всі, хто не хотів чи не міг бути присутнім конкретно на місці собитій, вдома жали F5, шоб дізнатись, чи не штурмує «Беркут» барикади. Із зростанням напруження в центрі Києва нажимання на кнопку ставало всьо панічнішим. Поїхавши до брата на день народження на початку грудня 2013 року, я за празнічним столом практично нічого не їв і не пив, а тіки тупо рефрешив свій RSS в смартфоні. Коли почалась війна, масштаби інтоксикації стали просто грандіозними.

Єсть ше один аспект – ми не можемо повліять на собитія, які описуються в новостних сюжетах. Це робить нас пасивними, висмоктує нашу енергію і капає нам на мозги до тих пір, поки ми не починаємо воспринімать світ негативним, бездушним, саркастичним і фаталістичним.

Кромє того, стоїть відмітити, шо постоянні згадки про всячеські наводнєнія, зємлєтрясєнія, пожари і війни навєрняка вліяють на ріст депресій у світі. Думаю, до епохи розквіту соцсєтєй і інтернет-ресурсів нещасних людей у світі було трохи менше.

За останні кілька десятків років мільйони людей зрозуміли, шо багато жерти не можна – це грозить ожирєнієм і всіма витєкающими послєдствіями. Гражданє дружно сідають на дієту, їдять кашки з пареними овощами, занімаються спортом, таким образом позбавляючись зайвих кілограмів, а заодно і потенційних проблем із здоров’ям.

Шо можна посовітувати в случаї новостної інтоксикації?

Ліків від цього нема. Можна вибивать клин клином. Навіть в медицині є таке поняття, як замєстітєльна терапія, – коли, шоб зняти людину з героїнової завісімості, їй начинають колоти метадон. Наш народ часто так робить, тіки методи попроще – можна впасти в длітєльний запой.

Но і це не гарантірує, шо ви спригнете з інформаційної ігли.

Он даже слюсар Гєоргій Іванич (он же Гоша, он же Жора), герой Баталова із «Москва слєзам нє вєріт», перебуваючи в кількаденному запої, не вдягая даже штанів, зразу же спитав Колю, что вообщє в мірє дєлаєцца.

Карочє, просто не читайте новості. Вообще і взагалі. Ідіть в повну зав’язку. Зробіть їх максимально недостіжимими. Викиньте із закладок всі новостні ресурси. Скасуйте підписку на новості. Продайте телевізор. Не трогайте газет і журналів у метро і на остановках, а повз ларьки союзпєчаті проходьте тіки із закритими очами.

З початку ви будете чуствувати себе не в своїй тарілці, може, даже вам буде казатись, шо ви соціально ізолірувались. Вас каждого дня буде тянуть на сайт з новостями. Не піддавайтесь соблазну. Ви зав’язали. Попробуйте прожить місяць без новостєй. Дальше буде легше.

Якщо якась інформація дійсно важлива, ви всьо равно її взнаєте. Від кого угодно – від друзів, від таксіста, від тьощі чи даже просто почуєте в маршрутці.

Не бійтесь стати отшельніком. То, шо ви не будете знати, шо Волочкова в очєрєдний раз сіла на шпагат, не зробить ваше життя біднішим.

Підіть в ліс, почитайте книжку, поцілуйте жінку. Кота погладьте, в кінці кінців. Він оцінить.

Подписывайтесь на канал «Публичные люди» в Telegram  • Публикации по теме

    Новости от партнеров

    Оставить комментарий

    Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *